8 Temmuz 2012 Pazar

Mehmet Topal Üzerine...

Son günlerde okulu bitirme telaşı, kpss derken otobüslerde geçti günler. Benim hayatım kadar Fenerbahçe'de transferde hızlı olunca yeni oyuncular hakkında değerlendirme yazıları yazamadım bir türlü. Bu kadar zamandan sonra yazmaktansa FutbolDeSouza Blog'dan Ahmet Aksulu'nun yazdıklarını  koymak daha mantıklı geldi. Üç aşağı beş yukarı aynı düşündüğümüz için onun değerlendirmelerini izni ile bloga koydum. Buyrun:
Yaklaşık 1,5-2 ay önce ilk Mehmet Topal ismi dolanmaya başladığında, doğal olarak bende, bir çok kişi gibi, mevcut şartlarda Mehmet'in Türkiye'ye dönüş yapmayacağını düşünüyordum. 20 gün öncesinde ise, aslında ben dahil, o dönem transferine imkan vermediği kişiler, transferin gerçekleşeceğini anlamıştı. İş sadece resmiyete dökülmeye kalmıştı ve bugünde Mehmet Topal resmi sözleşmeyi imzaladı. Özellikle Emre'nin gidişi sonrası, Topal'dan birçok kişi, Emre performansı beklese de işin aslında öyle olmadığını belirtmek gerekiyor.Mehmet Topal için Emre Belözoğlu'nun boşluğunu doldurur mu doldurmaz mı tartışması yapmak çok gereksiz ki Milli takımda da bu 2linin aynı anda sahada oluyor olması aslında bu sorunun cevabını veriyor. Ama şu bir gerçek ki Mehmet'in transferi, Emre'nin gidişatı sonrası oluşan yerli boşluğunu son derece iyi doldurmuş durumda. Mehmet Topal'ı Valencia'ya gidişi öncesinden aslında tanıyoruz diyebilirim. O dönem Mehmet'in bu seviyede olduğunu söylemek imkansız ki bugün Mehmet'te canlı yayında Valencia'da geçen 2 senenin kendisine çok şey kattığından bahsetti. Mehmet'i gerek Valencia'da, gerek ise Milli takımda defalarca izlememe rağmen, son 2 günde bu yazıda oyuncu hakkında daha iyi ışık tutabilme adına, Valencia ile oynadığı 3 maçın 90 dakikasını tekrar indirip bilgisayarıma izledim ve kafamda ki Topal resmini tamamen oluşturdum diyebilirim. 

Mehmet Topal'ın bölge anlamında aslında Fenerbahçe'de ki rolü belli. Zaten Aurelio sonrasında Fenerbahçe'de her sene yaşanan belli başlı sıkıntılar giderilememişti ve ben bu sefer bu sıkıntıların giderilmesi adına en olumlu hamleyi yaptığını düşünüyorum Aykut Kocaman'ın. Ortasahada oyunu 3. bölgeye yakın değilde, kendi yarı sahasında 1. bölgeye yakın oynamayı seven, futbolda süpürücü diye tabir ettiğimiz bir isim Mehmet. Valencia'daki 2 sezonda rolü de bu oldu zaten. Örneğin geçen sezon, Parejo, Costa ve Feghouli gibi isimlerin arkasında, gerektiği zaman 3. stoper gibi dahi oynadı. Tıpkı Fransa milli takımında Alou Diarra'nın, Barcelona'da Busquets'in, hatta Galatasaray'da Melo'nun yaptığı gibi. Melo'yuda hatırlarsak geçen sezon birçok defa 2 stoperin tam ortasında izledik, hatta Melo'yu bu ligde değerli kılan özelliği de, hücuma yaptığı kısıtlı katkı değil, bu niteliğiydi. Topal'ın bu özelliğini çok iyi kullanan Valencia stoperlerinin  de dönem dönem ileride gol araması bu sebepten dolayı aslında çok da süpriz değil . Ama Mehmet'i İspanya ligine transferini sağlayan gerçek sebebin Mehmet'in oyunu sürekli hareketli oynaması ve sürekli, ayağında topu tutan takım arkadaşınlarının yanına koşu yaparak, onların pas alternatiflerini çoğaltması olarak söyleyebilirim. Zaten Valencia'da da bunu çok iyi yapıyor. Hatta şimdiden Fenerbahçe'de, gelecek sezon Topal'ın " topa en fazla temas eden " oyuncu olacağını söylemek çok zor değil. Ayrıca söylenenlerin aksine topla oyunun çok kötü olmadığını da söylemek istiyorum. Özellikle, uzun toplarını gelecek sezon birçok defa izleyeceğiz. Mehmet'in Fenerbahçe'ye katacağı bir diğer avantaj ise, takımın yaşadığı hava topu hakimiyetine yapacağı katkı. Özellikle Lugano'non gidişatı sonrasında defans hattında bunun sıkıntılarını yaşadı Fenerbahçe. Mehmet Topal, oyunu defans bloğuna yakın oynamayı sevdiği için bu anlamda takıma büyük faydası olacaktır. Peki hiçmi olumsuz yönü yok derseniz, elbette var ama bunları konuşmak için, takım içindeki orta alan uyumunu ve partnerlerini görmemiz gerek. Zaten eğer Topal, kendisiyle uyumsuz isimler ile oynaması durumunda, takıma dokunacağı en büyük zarar " faydalı olamaması " olur. Bunun haricinde Topal'dan çok fahiş hatalar görmeyeceğizdir ki zaten, bölgesi itibariyle çok fazla risk almaması gereken ve almayan bir isim. 

Mehmet'in genel anlamda özellikleri bu şekilde diyebilirim. Takım açısından, ne türlü artı ve eksileri olacak, bunu söyleyebilmek için öncelikle, yapılacak ortasaha takviyesini ve kurulacak sistemi görmek gerekiyor. Ama mevcut kadroyla şunu söyleyebilirim ki, Alex+10 oyunculuk bir sistemde arkalarında Topal ve Baroni ikilisi dönem dönem kopukluklar yaşayabilir. Emre'nin gidişi sonrası oluşan tabloda zaten bunun sebeplerini  şu yazıda anlatmaya çalıştım. Baroni'nin oyunu 3. bölgeye yakın, Topal'ın ise 1. bölgeye yakın oynamayı seviyor olması, ortasahada bir boşluk doldurabilir. Bu sebepten dolayı, yapılacak bir diğer transferin ismi kilit olacaktır. Hatta şöyle diyebilirim ki, Fenerbahçe, Emre'nin boşluğunu Topal ile doldurmadı, aksine şimdi yapacağı orta saha transferi ile dolduracak. Önce o ismi öğrenir isek, total anlamda bir görüş belirtebilirim. O da bir başka yazının konusu olsun o zaman. Fenerbahçe'ye hoşgeldin SPİDER. 

Hiç yorum yok: