15 Haziran 2013 Cumartesi

İlaç Olur mu? | Michal Kadlec

Andre Santos’un ayrılmasının ardından sol bekte sıkıntı yaşayan Fenerbahçe iki sezon Ziegler’i kiralık oynattıktan sonra yeni sezonda yola devam etmeme kararı almıştı. Takıma katılan yeni isim Ekotto olacak derken Bayer Leverkusenli Michal Kadlec kadroya katıldı. Peki Çek savunmacı nasıl bir oyuncu, neler verebilir?
Michal Kadlec Kimdir?
13.12.1984 doğumlu Çek oyuncu futbol mirasını babasından almış olanlardan. Babası Miroslav Kadlec hem milli takımının hem de Kaiserslauten’in önemli savunmacılarından birisiydi.  Futbol hafızası iyi olanlar onu Euro 96′da finale yürüyen Çek takımının kaptanı olarak anımsayacaktır. Baba Kadlec Kaiserslauten’de oynadığı dönemde (90-98) oğlu Michal’i takımının altyapısına kaydettirmiş ve 98′de ayrılana kadar oğlu da onunla beraber orada kalmıştır. Michal, babasının ülkesine transfer olması ile beraber Slovacka takımına katıldı ve burada dikkatleri çekmeyi başararak Çekler’in alt yaş milli takımlarında forma giymeye başladı. 2005′te ülkenin en büyük takımı Sparta Prag’a transfer olduğunda geleceği parlak oyunculardan birisi olarak lanse ediliyordu. 3 yıl burada oynadıktan sonra çocukluğunun geçtiği Almanya’ya Leverkusen forması ile döndü ve ilk yıllarında istikrarlı bir görüntü çizdi. Geride kalan sezonun başında yaşadığı sakatlık sonrası formayı Boenisch’ten geri almayı başaramadı. Takımda en kaliteli sol bek olmasına karşın sakatlık sonrası yaşadığı düşüş, hakkında soru işaretleri yaratabilir.
Ziegler’den sonra ilaç mı?
Fenerbahçe malum süreç sonrası Andre Santos’u kaybettikten sonra Ziegler’le beraber iki yıl geçirdi. Taraftarların bir türlü gönlünü kazanamamasında hücum yönünün zayıf olması dışında savunmada da güven vermiyor oluşu en büyük etkendi. Ziegler’den sonra görevi devralmak Kadlec için hem avantaj hem de dezavantaj olabilir. Göstereceği performansla o bölgede daha iyisini isteyen taraftarların gönlünü kazanması çok zor değil ancak beklentinin yüksek oluşu onun için yolun biraz daha engebeli olmasına yol açacaktır. Çek oyuncu kaliteli bir bek ancak asla Gökhan Gönül’ün sol şubesi olamayacak tarzda bir isim. Ondan beklenen verebildikleri ölçüsünde olursa sizi yüz üstü bırakmaz. Savunmada sadece rakibi karşılayan bir oyuncu olmasından daha çok topu kazandıktan sonra orta saha elemanlarına en doğru şekilde aktarabilir. DEVAMINI OKU >>>

Hiç yorum yok: