25 Temmuz 2013 Perşembe

Guardiola'nın Götze Planı


Alman Bild Gazetesi'nin iki ay evvel  gece yarısı verdiği haber, futbol dünyasında şok etkisi yarattı. Bayern'e son yıllarda tek kafa tutan takım olan Dortmund'un harika çocuğu Mario Götze Bayern'e transfer olmuştu. Bu durum aslında Almanya için alışıldık bir şey zira Bayern, yıllardır ligin kalburüstü oyuncularını toplamıştır. Bayern'in yeni hamlesinin nedeni, Guardiola'nın gelecek sezon kuracağı sistemde yeni bir Messi'ye ihtiyacı olmasıydı ve o oyuncu da Süper Mario'dan başkası olamazdı.
Bayern, Götze'yi kadrosuna katarken 36 milyonluk serbest kalma maddesini devreye soktu. Eğer böyle bir madde olmasa kasalarından onu almak için 60 milyonu çıkarmak zorunda kalabilirlerdi. Dortmund taraftarı hayal kırıklığına uğrasa da, geçtiğimiz sezon Marco Reus'u 17 milyon €'luk serbest kalma maddesini ödeyerek aldıklarını hatırlayınca durumu anlamalarından başka çare kalmadı. Götze'nin ailesinin Bavyeralı olmasının da bu transferde katkısı olmuşa benziyor.
Guardiola'nın Oyun Planı
Barcelona'da her şeyi kazandıktan sonra Bayern'e geçen Pep'i zorlu bir mücadele bekliyor. Zira yeni takımı onun büyüttüğü sistemi paramparça ederek Şampiyonlar Ligi'nde finale çıkmakla kalmadı, kupayı da kazandı. Diğer yandan, ligi açık ara kazandılar ve bonus olarak da Almanya Kupası'nı listeye eklediler. Bunlardan daha önemli olansa tüm dünya onları hayranlıkla izlerken, bu takımın Pep'in kusursuz  hale getirdiği Barça'yı izlemekten daha keyifli olduğu fikrinde birleşmesiydi belki de.

Hiç yorum yok: