19 Şubat 2012 Pazar

Kırılma Noktası Part II


Fenerbahçe'nin 3 Temmuz'da yerle bir olmasının ardından ayakta tutan tek güç futbol takımının mücadelesi olmuştu. Her şeye rağmen yenilmeden ilerleyen takım ligin ilk yarısında Sivas'ta nihayet 'pes' demişti. O maçın ardından takım daha da kırılgan hale geldi ve özellikle deplasmanlarda kontak kapattı. Sivas'ta ki yenilginin ardından yenilgiler art arda geldi ama bunların hiç biri Saracoğlu'nda değildi. En azından taraftarında desteğiyle kalesini korumuş ve yenilmezlik serisini 35 maça kadar çıkarmıştı Fenerbahçe.

Bu maçta alınacak yenilgi sezonun 2. kırılma noktası olabilir ve Fenerbahçe play-off'a doğru tepe taklak girebilirdi. Maç başlamadan önce aklımdan  geçenlerdi bunların hepsi. Maçın henüz başında Emre'nin golü bile bu düşüncelerden uzaklaştıramıyordu beni çünkü otomatik olarak geri çekilme başlıyordu öne geçinde. Allah'tan Sivas beraberliği çabuk buldu diye sevinirken sürpriz bir gol daha gelmesi maç öncesi düşünceleri aklıma getiriyordu.

Devre arasında tanımadığım insanlarla futbol dolasıyle sohbet etmeye başlamıştık. Ordan birisi aynen şöyle dedi: '' Alex artık olmuyor bu takıma çift forvet oynayalım takım gol atamıyor. GS bak lider çift forvetle'' Diğeri anında ekledi: ''Galatasaray'ın Selçuk'u var bizde Emre hakemle kavga ediyor anca hem Alex olmasa bu takım orta sıralara geriler.'' Buna benzer her kafadan farklı bir ses çıktı ama en güzeli ve bugüne kadar ki durumu en iyi özetleyen söz geldi genç bir arkadaştan. ''Dayı senin borcun olsa uyuyaman geceleri bu çocuklar ne yapsın! Haftalardır düşecez mi, ceza mı alacaz, n'olacak kafalarında binlerce soru ile yatıyorlar, kalkıyorlar'' Taraftarın arasında bile bunlar yaşanırken futbolcular ne yapsın dedim orda. 

Nese ikinci yarı başlarken herkeste umut vardı yinede. Sivas'ın maçı koparma şansını teptiği an sadece maçın değil sezonun kırılma anıydı belkide. Dönen topta üstad skoru eşitlerken Alex gitsin diyenler gol sevincinin ardından boynunu bükmüştü yine. İki dakika sonra Sow-Alex işbirliği Fenerbahçe'yi öne taşırken Kaptan nihayet Semih tarzı istediği gibi forvet bulmanın sevincini de yaşadı golle beraber.

Maç kazanıldı ve yine, yeni, yeniden pes etmedi Fenerbahçe. Kaybedilmesi zannedildiğinden daha fazla büyük şeylere sebep olabilirdi. Sezonun kırılma anı bu maçın 64. dakikası oldu. Diğer yandan ceza sebebiyle kadın ve çocukların maça gelmesinin sakatlıklarını daha önce yazmıştım burada ancak bu maçta ki ortam yıllarca unutulmayacak tarzdandı. Bu taraftar takımın ardında durdukça futbolcuların mücadele etmeme gibi fırsatları da hakları da  olmayacak.

Maçtan oyunculara notlar: 

Bekir İrtegün: Haftalardır kötü oynayan ve yaptığı hatalarla Fenerbahçe'nin puan kayıplarının baş sebeplerinden olan Serdar'ın yerine Bekir sahadaydı bugün. İyi ki sahadaydı. Hatasız oyununun yanı sıra bütün hamlelerinde başarılı oldu ve alkışı hak etti.
Gökhan Gönül: O'nun olmadığı maçlarda hücumda çok zorlanıyor bu takım ancak tam olarak sağlıklı biçimde sahada olması şart. Bu maçta sağ taraf hiç işlemedi. Bunun üstüne gollerden biri de dahil olmak üzere Sivas'ın bütün atakları Fenerbahçe'nin sağ tarafından geldi.
Ziegler: Ziegler'de ki düşüş sürüyor. Ne hucumda ne de savunmada vasatı aşamıyor İsviçreli. Böyle devam ettikçe gelecek sezon bu takımda olmayacaktır.
Mehmet Topuz: Mehmet için artık bişey söylemeyecem çünkü her hafta aynı senaryo. Bu hafta sağ tarafa döndü ama oyununda değişen hiç bişey olmadı. Hücumunun kötü olmasına hatta hiç olmamasına zaten alıştık ama bu maçta savunmada da yoktu Mehmet. Alternatifi olsa kulübeye çekilirdi çoktan ama malesef tek seçenek.

Emre: Attığı 2 golle maçın adamlarından birisi oldu. Aslında parlak bir performansı yoktu ancak vasat oyunu bile yerine oynayanlardan daha fazla fayda sağladı. Hakemle diyaloglarına girmeyeceğim zira sıkıldım artık. Sakatlık yaşamadıkça bu takımda forması her zaman hazır.
Dia: Senegalli Caner'in cezası ve Stoch'un sakatlığı ile uzun zaman sonra 11'e girdi. Performansı o kadar kötüydü ki olumlu denilebilecek tek bir hareketi yoktu maçta. Kocaman'da bu duruma fazla katlanmadı ve Özgür Çek'i oyuna aldı. Özgür oyuna girdikten sonra Emre'nin golünde asist yaparken formayı her zaman alabileceğini de gösterdi.
Alex De Souza: Kaptan bu maçta son maçlara oranla fazlasıyla istekliydi. Bunun sebebi ilk kez maça getirdiği oğlu Felipe miydi bilinmez. İkinci yarı attığı gollerle gemisini kurtardı yine. 10'u kötü performansıyla gerektiğinde eleştirdim ancak hala bu takımın en büyük kozu olduğunu hiç unutmadım. Siz de unutmayın!
Moussa Sow: Sow geldiğinden beri kendini gösteremedi çünkü takım ona topları bir türlü ulaştıramadı. Bugün kanatların işlememesi yine gerekli topları almasına engel oldu. İkinci yarı beklen desteği kanatlardan alamayınca Alex ile işbirliği yaptı ve takımın kazanmasında büyük katkısı oldu. Darısı diğer maçlara..

Sivasspor: Bu sezon yaptığı çıkışla dikkatleri üzerine çeken Çalımbay'ın öğrencileri bu maçta da çok iyilerdi. Özellikle geçen sezon oynamaya başladığından beri takip ettiğim sol bek Ziya bu maçta göz doldurdu. Önümüzdeki sezon Fenerbahçe kadrosuna katarsa hem mutlu olurum hem de şaşırmam. Bana göre Kayseri'li Hasan Ali'den daha yetenekli. Orta alanda ki genç Kıvanç'ta vazgeçilen Alper'in yerine düşünülebilir. 

Sivas'la ilgili unutmadan kaleci Nihat'ın daha dakika 25'te zaman geçirmeye başlaması da komikti. Oha Nihat!

Hakem: Bülent Yıldırım maçta çok iyiydi genel olarak ancak ilk yarı cebinden çıkartmadığı kartlar oyunun gerilmesine neden oldu. En kötü maçı böyle olsun.

FENERBAHÇE: 4 - SİVASSPOR: 2
Stat: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu
Hakemler: Bülent Yıldırım, Mustafa Emre Eyisoy, Ekrem Kan
Fenerbahçe: Volkan Demirel, Gökhan Gönül (Dk. 86 Orhan Şam), Bekir İrtegün, Yobo, Ziegler, Mehmet Topuz, Cristian, Emre Belözoğlu (Dk. 77 Selçuk Şahin), Dia (Dk. 68 Özgür Çek), Alex, Sow
Sivasspor: Nihat Şahin, Uğur Kavuk, Navratil, Rajnoch, Ziya Erdal, Pedriel (Dk. 70 Cihan Özkara), Kıvanç Karakaş (Dk. 70 Mehmet Nas), Kadir Bekmezci, Grosicki (Dk. 79 Faty), Erman Kılıç, Eneramo
Goller: Dk. 4 ve 73 Emre Belözoğlu, Dk. 65 ve 67 Alex (Fenerbahçe), Dk. 16 Kıvanç Karakaş, Dk. 43 Rajnoch (Sivasspor)
Sarı kartlar: Dk. 38 Kıvanç Karakaş, Dk. 51 Erman Kılıç, Dk. 56 Eneramo, Dk. 69 Uğur Kavuk (Sivasspor), Dk. 55 Bekir İrtegün (Fenerbahçe)

Hiç yorum yok: