3 Temmuz 2013 Çarşamba

U20′de Grupların Ardından

U20 Dünya Kupası’nda grup aşaması sona erdi. 36 keyifli maça sahne olan grup maçları sonunda 16 takım ikinci tura adını yazdırmayı başardı. YarıSaha yazarları olarak, tüm grupları detaylı biçimde inceledik.
A GRUBU
Turnuva başlamadan önce, şampiyonluk yolunda favori gördüğüm iki takımın da olduğu enteresan bir gruptu A grubu. Fransa kadrosuyla grup özelinde de, turnuva özelinde de en favori takımlardan birisi konumundaydı. Fakat maçlar oynandıkça aslında İspanya’nın Fransa’ya nazaran daha komple bir takım olduğu, kimin oynadığının önemli olmadığı, sistematik bir yapıda oldukları apaçık gözüküyordu. Hoca faktörü de İspanyollardan yanaydı bu iki takımı karşılaştırdığımızda. Mankowski’nin ne yaptığını anlamadığım zamanlar oluyordu şüphesiz ama Lopetegui her zaman takımının arkasında olan, her hareketiyle takımına kenardan güven veren bir isimdi. Nitekim beklenen oldu ve gruptan İspanya ile Fransa arka arkaya çıkmayı başardı. En iyi üçüncülerden birisi de bu grubun renkli takımı Gana oldu ve bir üst tura çıkmaya hak kazandı. Turnuva şampiyonunun çıkacağı grup olarak nitelendirdiğim grup olan A grubunda, İspanya üçte üç yapıp aldığı 9 puanla bu tezimi doğrularken, Fransa tam anlamıyla bu söylemlerimi karşılayacak performansa bir türlü ulaşamıyordu. Gana ise gücünün yettiğince, atlet oyuncularının çokluğunu avantaja çevirdiği maçlar sonunda 3 puanla bir üst tura çıkmayı başarıyordu. ABD ise benim beklentilerimin altında kalarak aldığı 1 puanla grubu sonuncu tamamlıyor ve benim için hayal kırıklığım oluyordu.
TAKIM DEĞERLENDİRMELERİ
İSPANYA
İspanya öyle kompakt bir takım ki, kadroda kim olursa olsun sahaya çıkan 11 kişi de aynı çizgide oynuyor. Tam bir sistem takımı. Turnuva öncesinde ‘A takımdaki abileri gibi oynamaya çalışıyorlar’ diyorduk sözlerimizde. Fakat bu çocuklar abilerinden bir işi daha farklı ve daha iyi yapıyor aslına bakılırsa. O da orta sahadaki pas trafiğinde topu eveleyip gevelemeden bir an önce 3. bölgeye taşıyıp gol tehlikesi yaratacak potansiyele sahipler. Oliver Torres’in önderliğinde gruptan 3′te 3 yaparak lider çıkan İspanyollar, açıkçası bu performanslarıyla da turnuva özelinde şampiyonluğa en yakın gördüğüm takımlardan birisi oluyordu. Oliver Torres ve Jese Rodriguez’in üst düzey performansları devam ettiği sürece açıkçası bu takımı yenmek zor olacaktır. Deulofeu gibi bir oyuncuya neden değinmiyorsun diyenleri duyar gibiyim. Deulofeu çok üst düzey bir oyuncu. Belki de bu turnuvanın en yetenekli 3-4 isminden birisi fakat o konuda takımda bir sıkıntı olduğu görüşündeyim. Son maçta oynamadı ve İspanya onsuz da rahatça maç kazanıp, iyi bir oyunla maçı tamamlamayı başardı. Eğer önümüzdeki maç olan Meksika maçında da Deulofeu 11′de olmazsa bu ‘sıkıntı var’ tezimin daha güçleneceğine inanıyorum. İspanya ile ilgili sözlerimi tamamlarken, turnuvadaki yeni şampiyonluk adayımın İspanya olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
FRANSA
Zouma, Umtiti, Digne, Pogba, Thauvin, Areola,Sanogo ve dahası.. FM oynamıyoruz, Wonderkid listesi de saymıyorum. Bu isimler hepimizin turnuva öncesinde Fransa kadrosunda bir bir gözümüze çarpan yıldızlardı. Fakat enteresandır, bu takım bir türlü isteneni turnuvanın geri kalan bölümünde sahaya yansıtamıyordu. Gana maçının ikinci yarısını bir kenara ayırıyorum. O maç dışında açıkçası bu yıldızlardan beklediğimiz oyunu bir türlü izleyemiyorduk. Umtiti ile Zouma’nın oynanan maçlar içindeki uyumsuzluğu, bir defans oyuncusunun yapmaması gereken hatalar ve sonucunda yenilen goller, Pogba’nın sarı kart sorunu, Sanogo’nun hayal kırıklığı olarak nitelendirdiğim performansı aslında bu beklenilen Fransa’nın gelmemesindeki etkin rollerden birkaçı oluyordu. Hayal kırıklığı diyorum ama o Sanogo bu yazıyı yazmadan önce gözüme çarpan bir haber sonunda Arsenal’e transfer olmuş. Aslında ilk satırlarda demek istediğim de buydu. Böylesine potansiyelli oyunculardan kurulu, genç yıldızlara sahip bir takımdan çok daha fazlasını bekliyoruz biz futbolseverler. Şu ana kadar istenilen tadı alamadık Fransızlardan. Bakalım turnuvanın ilerleyen maçlarında bizlere neler gösterecekler? 
DEVAMINI OKU >>>

Hiç yorum yok: