4 Eylül 2013 Çarşamba

Transfer Bilançosu

Avrupa'da transfer dönemi sona ererken Finansal Fair Play yine lafta kaldı, takımlar milyon euroları saçıp yeni rekorların altına imzasını attı.

Avrupa'da en çok para ödenen üç oyuncu yine hücumcular oldu. Sırasıyla Bale, Cavani ve Falcao için 50 milyon sınırı aşıldı.


Transfere en çok para harcayan ligler Avrupa futbolunun zirvesinde yer alan 5 ülke olurken,
Premier Lig 671 milyon pound ile yeni bir rekor kırdı. 
Tottenham, Bale'den gelen parayı kasasına bile koymadan yeni oyuncular için öderken 1 tam altın bozdurup bir kaç çeyreklik almış oldu. Haqrcadıkları para 10 milyon pound. Son yıllarda transfer şampiyonu City ise sakin bir yıl geçirmiş gibi görünmesine karşın 100 milyon harcayarak en çok harcayanlarda ikinci sıraya oturdu.

En çok para harcayan 2. lig İspanya La Liga oldu.
Real Madrid, Bale, Isco ve Illara gibi pahalı transferler yaparak 145 milyon poundu kasasından çıkardı.

Serie A ise düşüşte olmasına karşın 334 milyon pound ile bu yıl oldukça büyük bir miktar harcadı. Herhangi bir takım çılgın harcamalarla öne çıkmasa da Napoli, Edinson Cavani'den gelen parayı gözünü kırpmadan harcadı ve Real Madrid'in istenmeyenlerini kadroya kattı.

PSG'den sonra Monaco'nun da büyük sermayenin eline geçmesi ile Fransa'da işler biraz daha kızışmış görünüyor. 333 milyon poundluk toplam harcamanın 242 milyonunu bu iki takım beraber yaptı. Monaco 145 milyonluk harcaması ile zirvede yer alırken PSG geçen seneye göre musluğu biraz daha kısıp 97 milyonda kaldı.

Avrupa'nın yükselen değeri Bundesliga her zamanki gibi daha az harcayıp daha fazla verim almanın peşinde. 231 milyon poundun büyük bir kısmını Bayern ve Dortmund harcarken diğer takımlar daha çok genç oyuncular üzerine çalıştı.

Dream Team!

Avrupa'da bu sezon en çok para harcanan oyuncularla kurulan Rüya Takım'ın toplam değeri 395 milyon pound! PSG ve Real Madrid 3 oyuncu ile en çok oyuncu bulunduran takımlar olurken, Monaco 2 oyuncu verdi.


3-5-2 şeklinde dizilen kadro hücumda korkutucu dursada savunma için aynısını söylemek zor. E sistemin etkisi de var tabi:)

Gelmiş Geçmiş En pahalı 10 Oyuncu!

En pahalı oyuncular listesinde Real Madrid'in mutlak hakimiyeti söz  konusu. İlk üçte yer alan oyuncuların tamamı Real Madrid transferi, ilk 10'da ise tam 5 tane!

Gareth Bale, Ronaldo'nun rekorunu kırıp zirveye yerleşti. Üçüncü sırada ise bir diğer efsane Zidane var. 4. basamakta Barça'nın belkide en büyük saçmalığı Ibrahimoviç. Liste Kaka, Cavani, Falcao, Figo, Torres ve Neymar şeklinde uzanıyor.

Listede tam 4 oyuncunun bu sezonun transferi olması transfer piyasasının ne kadar şiştiğinin net göstergesi. 

Diğer yandan Ibrahimovic, Kaka ve Torres bu paraların altında kalan oyuncular! Bale, Neymar, Cavani ve Falcao için de aynı durumu bekleyebilir miyiz? Durum pek öyle görünmüyor...

Seneye listeyi yenileyeceğimizin garantisini şimdiden verebilirim!

Hiç yorum yok: