27 Ocak 2012 Cuma

Teknik Direktör Paslaşmaları


Bu sezon şimdiye kadar 9 teknik direktör işinden kovulmuş veya istifa etmiş. Gaziantepspor bu sezon 2. kez teknik direktör değiştiriyor. Tolunay Kafkas'ın ardından U17 Milli Takımında ki görevini bırakıp gelen Abdullah Ercan'da ayrıldı. Şimdi Hikmet Karaman şansını deneyecek. Samsun Petkoviç'le yolunu ayırdı ve takımı Mesut Bakkal'a emanet etti. Manisa ise Hikmet Karaman'ın yerine U21 Milli Takımını çalıştıran Kemal Özdeş'i getirmişti. Kemal hoca da olmadı şimdi sıra gezici teknik direktörler kulübünün yeni üyesi Ümit Özat'ta. Ayrıca Mersin'in de hocası ile yollarını ayıracağı konuşuluyor bakalım sıra kimde? Gidenler şimdilik dinlenecek veya başka takımın kovduğu hocanın yerine enkazı(!) devralacaklar. Şimdilik iş bulamayanlar ise pusuda bekleyip yeni hocaların kovulmasını, gel bizi kurtar diyenleri bekleyecek. Uzun süre bekleyenler veya artık bütün haklarını kullananlar da Bank Asya'nın yolunu tutacak.

Yılmaz Vural'ın kaç takım çalıştırdığı hakkında bir sürü şehir efsanesi var. Kimisi 18 takım çalıştırdı diyor kimi 20. Bazı takımları 2 hatta 3 kez çalıştırdığı için 24 takıma kadar çıkıyormuş. Şu anda ligde bulunan 18 takımın yarısından fazlasında görev almış Yılmaz Hoca.  Vural aslında ligdeki teknik direktörler arasında en eğitimlisi en bilgilisi belkide ama bir türlü bir takımda  dikiş tutturamadı. Başına geçtiği takımlara güzel futbol oynattı ama bir türlü olmadı. Nese konu sadece Yılmaz Hoca değil.

Sezon ortasında takım kötü gidiyorsa teknik direktörü kovmak her zaman 1. çözüm olmuştur ülkemizde ve hemen ardından boşta kim var diye bakmaya başlanır. Güvenç Kurtar, Ziya Doğan, Samet Aybaba, Hikmet Karaman, Rıza Çalımbay, Mesut Bakkal diye uzuyor gidiyor liste. Bu isimlere yeni katılanlarda var Ümit Özat ilerde bu isimler arasında olmaya aday. Ayrıca ilk kovulma deneyimlerini yaşayan Abdullah Avcı ve Kemal Özdeş'te ya bu isimler arasına girecek ya da büyük hoca olacaklar dememi bekliyorsanız yanılıyorsunuz! Kaç tane büyük hoca olmuş teknik direktörümüz var? Fatih Terim, Mustafa Denizli, Şenol Güneş'in yanına katılmaya aday Aykut Kocaman ve Ertuğrul Sağlam dışında elde kimse yok! 

Teknik Direktör kovmayı çözüm listesinde 1. sıraya yazanlar hiç suçu kendilerinde aramazlar. Bizim ülkede işler böyle yürür genelde. Şimdi nerdeyse yeniden takım kuran   Karabükspor Yücel İldiz'le yolları ayırmadan hocaya bu transferin sözünü verse, takımı 2. ligden çıkaran ve ilk sezonunda harika futbol oynatan hocasına güvense durumu bundan daha mı kötü olurdu? 


Her halttan anlayan Orduspor başkanı Nedim Türkmen takımına 3 yılda Avrupa, 5 yılda şampiyonluk hedefi koyarken kovduğu teknik direktör Metin Diyadin'e danıştı mı acaba? Hocam biz böyle bir plan yaptık nasıl yaparız ne istiyosun dedi mi? Takım kazanarken kralsın hocam, iki maç kaybedince daha iyi hoca alalım mantığı ile mi Avrupa'ya gidecek takım? Ya da kariyerinin son 5-6 yalında sürekli kovulan Cuper ile mi olacak bu dedikleri?

Sezon başında bir önceki sezon Galatasaray'ın içler acısı halinin sorumlusu olarak gösterilen Adnan Sezgin'i futboldan sorumlu adam olarak takımın başına koyan Samsunspor Petkoviç'i kovdu.  Tamam takım kötü gidiyordu, dipteydi ama kovmak için takımın nihayet maç kazanmasını ve transferlerin yapılmasını neden beklediniz? Madem yeni teknik direktörle çalışacaktınız daha önce bu değişikliği yapıp transferleri ona sorsaydınız hani fena olmaz mıydı?

Bu söylediklerim sezon ilerledikçe diğer takımları da kapsayacak ne de olsa yakında yenileri kovulacak daha önce kovulanlar onların yerine gelecek. Bu kısır döngü böylece sürüp gidecek. Peki yönetimleri kovanları ne zaman göreceğiz? Teknik Direktörlerin hiç mi hatası yok. Tabi ki var onların gözünden bakınca şöyle düşünüyorum. ''Ne de olsa yeni iş buluruz ben en iyisi takımlar hakkında kötü sözler söylemeyim ki onlar da bana iş versin'' mantığı oldukça ne takımlar ne yönetimler ne de sistem düzelir.

Bir de ''enkaz devraldım'' hikayesi vardır. Takımı sezon ortasında devralan hoca başarısız olursa bahanesi hazırdır. Yapacak bir şey yok takım enkaz halindeydi ne kadar uğraştıysak düzeltemedik bla bla bla. Sezon başında gelen teklifleri kabul edip başarısız olup kovulmak yerine ne de olsa kovulan olur onun yerine geçerim sonuç kötü olursa enkaz devraldım muhabbeti yaparım diye reddeden bir çok teknik direktör olduğunu düşünüyorum.

Çözüm basit aslında Amerika'yı yeniden keşfetmeye hiç gerek yok gözümüzün önündeki örneklere bakmak yeterli. Ertuğrul Sağlam ile uzun süreli planlama yapan Bursaspor şampiyonluk kazandı ardından 3. oldu, Avrupa'da maç yaptı takımı ile. Bugünlerde sıkıntıda ancak 3 maç kaybetti diye kovulmuyor! Sivasspor Rıza Çalımbay ile şu anda ligde 4. sırada ve zirveyi zorluyor. Rıza hocanın takımı geçen sezon düşmemeye oynamıştı takımı kurtardı istediği oyuncuları aldı zirveye yürüdü. Antalyaspor 3 sezondur Mehmet Özdilek ile çalışıyor.   Takım yukarılara çıkamıyor ama düşme korkusu da yaşamıyor. Maddi imkanları daha fazla olsa belki farklı olabilir. Ya da olmaz ama başka teknik direktör ile şampiyonluğa mı oynayacaklar? Abdullah Avcı'ya İBB başarısı Milli Takım kapısını açtı. Başka takımlarda gezseydi bu 5 sene boyunca bu ödülü alabilir miydi? Aslında olay iyi bir hoca seçip kontrolü ona bırakmakta ama bizim yöneticilerimizin hepsi işi herkesten iyi bildiği için bu mümkün olmuyor..

Ben hiç bu hocalar olmasın, herkes takımında kalsın demiyorum. İllaki olacaktır ve elbette olmalıdır da ancak sürekli değiştirmek başarıyı getirmez getirmeyecektir. Küme düşen takımı yuhalamak, teknik direktörü kovmak ne kazandırıyor? Bize bu ligde oynama şansını verdikleri için alkışlasanız, teknik direktöre ve oyunculara küme düşürdünüz şimdi de çıkarın bizi tekrar deseniz daha mantıklı olmaz mı? Çok mu hayal kuruyorum ya da fazla mı Premier Lig izliyorum? Galiba biraz öyle..

Malesef bu kısır döngüyü izlemeye devam etmek zorundayız. Sezon sonuna kadar teknik direktör takaslarını ve yönetici dediğimiz ama yönetmekten gram anlamayan para babalarının futbolu ve takımlarını katletmelerini izlemeye devam edelim...

Not 1: X Teknik adam kovulmadı istifa etti tarzında yorumlar gelebilir. Sizde en az benim kadar 'istifa et' mesajını aldıklarını biliyorsunuz. Türk teknik direktöre tazminat mı verilirmiş de mi!
Not 2: Yılmaz Vural'da, Hikmet Karaman'da hem insanı hem de teknik adam olarak sevdiğim insanlardır. Onları değil sistemi, döngüyü suçladım!

Hiç yorum yok: