17 Ağustos 2012 Cuma

Yerli Man City Kasımpaşa'ya Sezon Öncesi Bakış


Hani bir takım Süper Lige yükselir ve ilk açıklamasında ''asansör takım olmak istemiyoruz'' der ya. İşte o asansör takım Kasımpaşa. Ben bir sezon bi' aşağıya bakıp geliyorum der gibi düşüp düşüp çıktılar ama bu sefer işler biraz daha farklı!

Bir kaç iş adamı grubunun Kasımpaşa'yı satın alması ile büyük bir ekonomik gücü kavuştular. Para resmen aktı kulübe! Siyasi meselelere çok fazla girmeden takımın durumundan bahsedelim. Yalnız tek isim dışında Beşiktaşlı olan bu yönetim Kasımpaşa'yı alıp menejerlik oyunu oynamak yerine kendi tuttukları kulübü kurtarsalar  hiç fena olmazdı hani..

Geçen sezon alt ligden Orduspor'u Süper Lige çıkaran Metin Diyadin bu sene de Kasımpaşa ile beraber lige yükseldi. Sezona onun önderliğinde başlayan takım para harcamakta pek çekinmedi ve İstanbul takımı olmanın büyüsünü de kullanarak Kalue Uche, Fabian Ernst, Andreas Isaksson kalbur üstü oyuncuları kadrolarına kattılar. Bu isimlerin dışında İlker Avcıbay, Volkan Yaman, Elyasa Süme, Hakan Özmert gibi süper ligin tecrübeli yerlileri ile anlaşırken kendi kadrolarından bulunun genç milli isimlerle birlikte iyi bir kadro oluşturdular! 

Yeni sezona oldukça iddialı başlayacaklar ancak unutulmaması gereken şey toplama takımların pekte başarılı olamadığı gerçeği.  Metin Diyadin şu ana kadar ihtiyatlı davranıp kadrodaki gençleri tuttu ve dengeyi fazla bozmayacak şekilde davrandı. Hazırlık maçlarını izlemedim o yüzden bu sezon nasıl bir planla oynayacakları hakkında pek fikrim yok. Ancak şu kesinki para ile kurulan takımlar para kaynağı kesilince tependen aşağı yuvarlanıyor. İngiltere'de ve başka liglerde en alt lige inip kapanmanın eşiğine gelen bir çok takım gördük. La Liga'da Malaga'nın durumu da ortada. O yüzden zengin patronlara fazla güvenerek hareket edelerse sonu pek parlak olmayabilir.

Lige zor bir maçla start verecekler ama bence bu daha güzel. FB, GS gibi rakiplerle 5-6. haftada karşılaşacağıma ilk haftada karşılaşmayı tercih ederim. Zira ilk haftalar hep tehlikelidir ve puan çalmak daha kolaydır.

Kısa kısa kadroya bakalım

Kale: Kasımpaşa'nın bu sene sorun yaşamayacağı en önemli bölgelerden birisi kalesi. Kalede Ishaksson gibi bu lig için fazlasıyla yetecek bir adam var. Arkasında ligin tecrübeli isimlerinden İlker onu zorlayabilir. Son bir kaç yılda tek tercih olmak İlker için iyi olmamış, konsantre olmadan çıktığı maçlarda hatalar yapmıştı. Şimdi kendisini forma mücadelesinde bulacak ve bundan faydalanan Kasımpaşa olacak. 

Defans: Süper Ligde kalıcı olmanın yolu her zaman sağlam savunma hattından geçer. Bunun dışında bir taktikle  bunu başaran takım Sivasspor ancak onlar attığından çok çok fazla gol buldu.  Defansta Yalçın Ayhan, Elyasa Süme, İlhan Eker ,Abdurrahman gibi tecrübeli ancak alternatif olması gereken isimler kadroya katıldı. Geçen yılki kadrodan Luis Henrique Bucaspor'a yollanırken Sancak takımda kalacak gibi. Bu isimlerin dışında Cabral ve Robledo gibi ilginç ve iş yapabilecek yabancıları kadrolarına kattılar. Ancak bu isimler her şeye rağmen bizim ligimiz için kapalı kutu. Bir kaç maç izlemek lazım.
Edit: Robledo daha önceden de kadrodaymış tamamen benim hatam. Cabral dediğim oyuncu da Pablo Pintos olarak geçiyor.


Orta saha: Bu bölgeye yapılan transferler oldukça ilgi çekici. Beşiktaş'tan Fabıan Ernst'i aldılar. Ligi tanıyan ve formayı ıslatmadan çıkarmayan bu adamı kadroya katmak oldukça akılcı bir hamle oldu. Alman oyuncunun dışında Antalya'nın tecrübeli orta alan oyuncusu Kerem Şeras ve bana göre en underrated oyunculardan birisi olan Hakan Özmert'i kadroya kattılar. Orta alan için özellikle kanatlarına en az bir takviye yapacaklardır. En azından bana göre yapmalılar..

Edit: Yazıyı yazdığım saatlerde Porto'dan Djalma Campos'u kiraladıkları haberi var ancak ne kadar doğru bilmiyorum. Eğer olursa gerçekten faydalı olabilecek bir adam. Diyadin bu işi biliyor!


Forvet: Hücumda ilk tercih Uche olacaktır. Ligde yeni Webo etkisi yaratacağını düşünüyorum zira sanıldığından çok daha iyi oyuncu. Onun dışında 3 yıldır takımda olan Hollanda altyapılı Halil Çolak, ümit milli Şahin Aygüneş gibi isimler var. Transfer bitene kadar gönderilirler mi bilmem ama Dmitrov ve Adem Büyük de önemli isimler. Forvet hattı hiçte fena değil bana göre.

Genel olarak toparlayacak olursak eğer. Kasımpaşa Metin Diyadin önderliğinde akılcı transferler yapıyor ve eğer maddi sıkıntılar yaşamazlarsa lige tutunmayı başaracaklardır. Bu kadro ile yukarıları zorlamaları oldukça zor. Diyadin'in klasiği haline gelen ilk devrede yüksel sonra yavaş yavaş düş durumu yine olabilir. Bakalım bize neler gösterecekler. Bu sezon onları izlemek keyifli olacak gibi...

Yazının sonunda şunu da eklemeden geçmeyeyim. Kulübe para veren herkes istediğini rahatça yapabileceğini sanıyor. En son Galler'de Cardiff'i satın alan grup kulübün renklerini değiştirdi. Aynı durum Kasımpaşa içinde geçerli. Takımın yüz yıla yaklaşan süreçte kullandığı logo kimseye sormadan değiştirildi. Bu insanlar çekip gidince ne olacak peki? Kulübün sahipleri yöneticiler değil onu destekleyen taraftardır. Yönetecek adam bulursun ama parayla taraftar bulamazsın!


Mustafa Arslan

Hiç yorum yok: